Projekt studentów Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej doceniony w międzynarodowym konkursie innowacji

Projekt studentów trzeciego roku Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej Instytutu Optoelektroniki WAT zdobył 3 miejsce w międzynarodowym konkursie innowacji iCAN, którego finał odbył się w dniach 22 – 24 czerwca w Berlinie. Nagrodzony projekt studentów WAT zatytułowany Water Expertise Low-cost_Laboratory przeznaczony jest do wykrywania zanieczyszczeń biologicznych w wodzie.

Celem konkursu iCAN jest wsparcie innowacyjności młodych naukowców z całego świata oraz inspirowanie ich w dalszej karierze naukowej. W tegorocznej edycji konkursu rywalizowało ponad stu uczestników, między innymi z Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, czy Egiptu. Zespół z Wojskowej Akademii Technicznej w składzie: Patrycja Bałdyga, Kamil Borkowski i Mikołaj Opaliński, kierowany przez doktoranta mgr. inż. Pawła Grzesia, był jedynym reprezentantem Polski. Członkowie nagrodzonego zespołu działają aktywnie w Kole Naukowym Optoelektroników. Dodatkowo zespół otrzymał wsparcie merytoryczne od prof. dr hab. n. med. Elżbiety Trafny z Centrum Inżynierii Biomedycznej Instytutu Optoelektroniki WAT. Zdobycie trzeciego miejsca jest niewątpliwie dużym sukcesem studentów kierunku Inżynieria Kosmiczna i Satelitarna na arenie międzynarodowej (kierunek ten powstał zaledwie 4 lata temu).

Water Expertise Low-cost_Laboratory (WELL) służy do wykrywania zanieczyszczeń biologicznych w wodzie. Za pomocą skonstruowanego urządzenia możliwe jest określenie, czy badana próbka wody zawiera niebezpieczne dla zdrowia, a czasem nawet życia bakterie, np. e-coli lub cholery. W doświadczeniu wykorzystuje się reakcje z zakresu biologii molekularnej, czyli zjawisko łańcuchowej reakcji polimerazy DNA (PCR) oraz elektroforezy. Dzięki pierwszemu z nich możliwe jest zwiększenie czułości wykrywania, a drugie pozwala na łatwą do interpretacji prezentację wyniku eksperymentu. Celem studentów było skonstruowanie urządzenia z jak najtańszych oraz łatwo dostępnych materiałów. Ważnym elementem była również prosta konstrukcja, która z łatwością mogłaby być odtworzona.

Tegoroczna edycja konkursu obfitowała w wiele ciekawych, nietypowych, a nawet kontrowersyjnych projektów. Pośród nich były między innymi tłumacz języka naturalnego na migowy i odwrotnie, czy miniaturowy spektroskop do badania jakości żywności. Konkurs stał się doskonałą okazją do wymiany pomysłów oraz do nawiązywania międzynarodowych znajomości pomiędzy studentami.

Patrycja Bałdyga