Technika laserowa z WAT na międzynarodowych targach „LASER World of PHOTONICS 2019”

Na jednych z największych międzynarodowych targów dotyczących techniki laserowej „LASER World of PHOTONICS 2019” swoje wynalazki i osiągnięcia w zakresie systemów laserowych prezentują naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej. Targi odbywają się w ramach międzynarodowego kongresu „WORLD of PHOTONICS CONGRESS 2019” w dniach 23 – 27 czerwca w Monachium (Niemcy).

Targom towarzyszy siedem konferencji naukowych organizowanych przez European Physical Society, IEEE Photonics Society, The Optical Society i SPIE Digital Technologies, Biomedical Optics i Optical Metrology. W konferencjach: CLEO – Coference on Lasers and Electro-Optics Europe & European Quantum Electronics Conference oraz ECBO-European Conferences on Biomedical Optics wyniki swoich badań naukowych prezentują naukowcy z Instytutu Optoelektroniki WAT. Duże wrażenie robi skala Kongresu, ponad 1100 osób z całego świata, w tym liczna grupa studentów i doktorantów (ponad 30 %) dyskutuje na temat najnowszych osiągnięć fotoniki i możliwości ich aplikacji.

W ramach targów Instytut Optoelektroniki WAT prezentuje innowacyjny hełm strażacki wyposażony w zintegrowany system monitorowania funkcji życiowych i kamerę termowizyjną, optoelektroniczne moduły dalmierzy laserowych, laserowo-plazmowe źródła promieniowania EUV/SXR dla koherentnej tomografii w zakresie rentgenowskim, lasery „eye safe” do zastosowań specjalnych, lasery supercontinuum, efektor laserowy 10 kW, laserowe łącze hybrydowe, detektor śladowych ilości NO2, analizator markerów chorobowych w wydychanym powietrzu oraz wyniki badań realizowanych w Centrum Inżynierii Biomedycznej. W targach bierze udział ponad 1300 wystawców z ponad 40 krajów. Obecne są wszystkie liczące się na świecie firmy z zakresu techniki laserowej.

Cykl konferencji związanych z WORLD of PHOTONICS CONGRESS to jedno z najbardziej prestiżowych spotkań naukowców i inżynierów optyki i fotoniki na świecie. Tematami przewodnimi są fizyka stosowana, inżynieria optyczna i zastosowania fotoniki i technologii laserowej. Podczas konferencji prezentowane są najnowsze osiągnięcia w szerokim zakresie dziedzin laserów i fotoniki, w tym rozwój źródeł laserowych, światłowodów, optyki nieliniowej, źródeł terahercowych, telekomunikacji optycznej, nanofotoniki czy też biofotoniki. Wszystko to sprawia, że WORLD of PHOTONICS CONGRESS stał się idealnym miejscem do uzyskania informacji i omówienia najnowszych osiągnięć w szerokim spektrum tematów, od podstawowych interakcji światło-materia aż do rozwoju technologii, inżynierii systemu i zastosowań w przemyśle i naukach stosowanych.

Wydarzenie skupia największe światowe autorytety w dziedzinie techniki laserowej. Warto wymienić takie nazwiska jak prof. Robert Bauer z Kalifornii USA, Michal Lipson z Columbia University w USA, Anton Zeilinger z Austrian Academy of Sciences w  Austrii, Karsten Danzmann MPI for Gravitational Physics z Hannover w Niemczech oraz laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Gérard Mourou, z którym nasza uczelnia współpracuje.

Na wspólnym stoisku Polskie osiągnięcia laserowe obok WAT prezentują również: VIGO System SA, Fluence Sp. z o.o., PCO SA, Solaris Optics, Politechnika Warszawska, Sieć Badawcza Łukasiewicz ITE i ITME , Top Gun Lasers Sp. z o.o. Własne stoisko mają również firma Infraret i Politechnika Wrocławska.

Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT