Bezpieczeństwo Euro 2012 zapewniał laser


W "Wieczorze odkrywców" o optoelektronicznych polskich wynalazkach, których sercem są lasery, a wykorzystywanych do wykrywania zagrożeń biologicznych i chemicznych.

Choćby LIDAR - laser fluorescencyjno-depolaryzacyjny zastosowany podczas Euro 2012. Tak na prawdę w urządzeniu są cztery lasery. Idea jego działania polega na tym, że światło laserowe natrafiając na cząstki rozporasza się. LIDAR odbiera odbite światło i jest w stanie zidentyfikować materiał. Wykrywa nawet chmurę aerozolową i krople deszczu.

W czasie Euro 2012 laser ten zamontowany na jednym ze stołecznych wieżowców monitorował, czy nie ma zagrożeń terrorystycznych. Np. czy nie są rozpylane substancje niebezpieczne.

Lasery są używane też do diagnostyki i terapii chorób nowotworowych (np. przy terapii fotodynamicznej). LIDAR-y mogą służyć także do robienia modelu powierzchni ziemi w technologii 3D czy rozpoznawania właściwości gruntu. To zresztą nie jedyne pola ich zastosowań.

Wynalazki te zdobywają laury na międzynarodowych targach wynalazków (m.in. na Brussels Innova). Autorem tych wynalazków jest prof. Zygmunt Mierczyk - fizyk z Instytutu Optoelektroniki WAT, generał, rektor-komendant tej uczelni.

Z generałem rozmawiał Krzysztof Michalski.
(źródło: http://www.polskieradio.pl/7/161/Artykul/731394,Bezpieczenstwo-Euro-2012-zapewnial-laser)